BNM Fabrika
Biyo Nano Mikro Teknoloji

Ana Sayfa İnsan Kaynakları
BNM Fabrika Twetter Hesabı   BNM Fabrika YouTube Kanalı   Linkedin BNM Fabrika
KURUMSAL | ÜRÜNLER | GÖRSEL ve VİDYOLAR | İLETİŞİM

Nano Ölçekte Biyomalzemelerin Üretilmesi

NanoInk Nano Fabrikasyon sistemlerini kullanarak hücre boyutundan küçük ölçeklerde, biyomalzemelerin üretilebilmesi, yaşam bilimleri için çok yeni ve iddialı uygulamaları mümkün kılmaktadır. DNA, protein, lipit, biyouyumlu polimer ve diğer biyomalzemelerin nano ölçekte üretilebilmesi kabiliyeti, biyolojik araştırma ve geliştirmeleri çeşitlendirerek çoğaltmaktadır. NanoInk Nano Fabrikasyon platformlarından önce, bu tarz yapıları oluşturabilmek için çok komplike sistemler ve de kabul edilmeyecek veya üretim yapılamayacak kadar yavaş aynı zamanda güvenilir olmayan yöntemlerin kullanılması gerekmekteydi. Yaşanılan olumsuzluklar sebebiyle araştırmacılar, araştırılması gereken konulardan çok üretim yöntem ve altyapıları ile vakit kaybetmekteydiler. NanoInk Nano Fabrikasyon sistemleri ile bu sıkıntılar büyük ölçüde ortadan kaldırılmış ve nano ölçekte yapılan araştırmaların içeriğinin geliştirilmesi ile uygulamaların çeşitlendirilmesine olanak sağlanmıştır.

NanoInk, biyomalzeme araştırmaları için nano ölçekte şekillendirmelere imkan verebilecek yeni bir üretim platformu sunmaktadır.  Dip Pen Nanolitografi deki yeni geliştirmeler ile biyolojik moleküllerin çeşitli yüzeyler üzerine doğrudan konumlandırılması sağlanabilmektedir.  NanoInk’in DPN sistemleri, ortam şartları altında, bir kaç nanometrenden,  mikron seviyesine kadar  yapıların yazılabilmesini sağlamaktadır.

Dip Pen Nanolitografinin (DPN) Biyomalzeme Araştırmalarında Sağladığı Avantajlar:

  • Nano-mikro ölçülerde malzeme şekillendirilebilmesi

Biyomalzemelerin hücre boyutundan küçük ölçeklerde yazılabiliyor olması, araştırmacıların biyoloji temelli araştırma ve sorularını tek bir hücre bazına indirgeyebilmelerini sağlar. Biyomarker tespit uygulamalarında azaltılmış ölçüler sayesinde daha kısa tepkime zamanları, daha az örnek hacim gereksinimi ve daha yüksek hassasiyet seviyelerine erişilebilmektedir.

  • Kompleks ve çoklandırılmış yapıların üretilebilmesi

Kompleks çoklanmış yapılarda biyomalzemelerini üretilebiliyor olması,  araştırmacıların  tek hücreleri eş zamanlı olarak birçok malzeme ile çalışabilmelerine ve çok hedefli çalışmaları tek bir deney ile tamamlayabilmelerini sağlamaktadır.

  • Çok hassas ve yönlendirilmiş bir üretimin yapılabilmesi
NanoInk DPN sistemleri  çalışılacak biyomalzemelerin arzu edilen tanımlı bölgelere nanometrik ölçü ve hassasiyetler ile bırakılmasına imkan verir.

biyomalzemelerin üretilmesi
nano fabrikasyon
hücre biyolojisi
hidrojel
Hidrojel Patterning Uygulama Notu (0.3 Mb)
Biyosensor Fonksiyonlama Uygulama Notu (0.2 Mb)
Tek Hücre Mikro Şekillendirme Uygulama Notu (2Mb)
 
Texas Ünivesitesinde DPN Sistemleri ile yapılan çalışmalşarı aşagıdan izleyebilirsiniz.
 
Oruç Reis Mah., Tekstilkent Cad., A20/Blok, No:48, Esenler / İstanbul PK: 34235             Tel : +90 (212) 982 22 66 (PBX)       Mobil : +90 (533) 214 49 77                         E-Mail: bilgi@bnmfabrika.com

2012 @ BNM Fabrika Ltd. Şti.